2024/03/02

Troliai – Efektyvus Žmonių Valdymo Įrankis

Trolių visokiausių ir iš įvairių šalių būna. Daugiausia trolių būta Norvegijoje, tačiau juos sparčiai vejasi ir greitu laiku, matyt, aplenks troliai iš Rusijos.

Norvegijos troliai, kurie aprašyti įvairiuose mituose, yra labai dideli, labai stiprūs ir labai bjaurūs. Jie nekenčia žmonių. Jie gadina žmonėms gyvenimą ir visaip stengiasi pakenkti. Jie gyvena olose arba miško tankumoje. Bijo saulės šviesos.

Po tūkstančio metų žmonės tikriausiai kalbės apie dabartinius Norvegijos trolius – „Barnevernet“ kaip apie mitą. Žmonės sakys, kad jie labai įtakingi ir paslaptingi. Jie grobia vaikus ir išsiveda juos nežinoma kryptimi. Tėvai savo vaikų daugiau nemato. Gal troliai juos augina kaip vergus? Gal troliai jais prekiauja? O gal troliai juos suvalgo, kaip dar senesniuose mituose rašoma, kad troliai kartais neatsisakydavo žmogienos.

Yra ir rusiški troliai. Jie – paprasti ir normalūs žmonės. Šiandien jaunas vyras yra tiesiog normalus vyras. Gal jau rytoj jaunas vyras, pradėjęs dirbti trolių fabrike, taps troliu.

Rusiški troliai veikia internete. Juos galima aptikti socialiniuose tinkluose, forumuose, naujienų portalų komentaruose. Juos galima atpažinti iš vienodo braižo. Troliai naudoja vienodus žodžius, sakinius ir veikia vienodomis kryptimis.

Rusijos trolių fabrikas yra pripažintas ir remiamas valstybės. Trolių štabas yra įsikūręs Sankt Peterburge, Savuškino gatvėje. Daugelis trolių oficialiai niekur nedirba. Jie pasirašo slaptus dokumentus. Jiems draudžiama pasakoti apie savo darbą trolių fabrike. Jei pasakytų, kuo užsiima, už tai galima patekti į kalėjimą. Troliai už savo darbą per mėnesį gauna didesnį nei 500 EUR atlyginimą, kuris yra mokamas tik į rankas ir grynaisiais.

Pagrindinė trolių paskirtis – internete skleisti Rusijos valdžiai palankią informaciją, formuoti visuomenės, atskirų jos sluoksnių nuomonę vienu ar kitu klausimu. Taip pat jie gali būti panaudoti šmeižto kampanijoms vykdyti. Šių metų birželio trečią dieną Vokietijos kanclerė Angela Merkel sukūrė savo puslapį socialiniame tinkle „Instagram“. Jos puslapį iš karto užpuolė būrys trolių iš Rusijos. Jie rašė visokiausias nesąmones, būtus ir nebūtus dalykus, dėjo sufabrikuotas fotografijas ir karikatūras. Jie neleido kitiems žmonėms normaliai tarpusavyje diskutuoti, susipažinti su A. Merkel pozicija, naujienomis. A. Merkel padėjėjai, nežinodami, kaip atsikratyti šių trolių, pradėjo juos blokuoti ir trinti jų parašytus komentarus bei įdėtas nuotraukas.

Buvęs trolis pasakojo žiniasklaidai, kad kiekvieną rytą jie gaudavo nurodymus iš savo valdžios. Ką rašyti, kur rašyti, kaip rašyti. Kryptys, žodžiai, temos – viskas buvo nurodyta iš aukščiau. Jis su savo komanda sėdėdavo ir nuo ryto iki vakaro rašydavo šiomis temomis. Juos tikrindavo redaktoriai, kurie skaičiuodavo, kiek komentarų parašė darbuotojas, ar komentarų turinys atitinka nurodymus. Jeigu darbuotojas patinginiavo ir neparašė nustatyto kiekio komentarų, jis yra baudžiamas pinigine bauda. Jeigu darbuotojas pakomentavo, tačiau pakomentavo ne taip, kaip reikia valdžiai, jis taip pat baudžiamas pinigine bauda.

Baisiausia būdavo, pasakoja buvęs trolis iš Rusijos, kai iš darbo išeini į gatvę, susitinki savo draugus, gimines, artimuosius ir girdi, kad jie šneka tavo „darbine, t. y. nurodyta iš aukščiau“ kalba, kai skaitai naujienas ir matai savo žodžius, kai įjungi radiją ar televiziją ir girdi tuos pačius žodžius, tas pačias frazes ir tuomet supranti, kad trolių darbas – labai efektyvus. Ne veltui Rusijos valdžia šiam kovos įrankiui skiria itin didelį dėmesį.

Valdžios pagrindinis tikslas, kurio siekiama per trolius, yra suformuoti visuomenės nuomonę ir paskatinti priimti Rusijos valdžiai naudingus sprendimus. Jeigu šio tikslo neįmanoma pasiekti, užtenka sukelti abejonių žmonių galvose, sukurti jose sumaištį, kad jie nebežinotų, kur yra teisybė, o kur melas, kur yra tikrovė, o kur – išgalvota istorija.

Ir sovietiniais laikais būta trolių. Tai – KGB agentai. Kai šalyje įvykdavo koks nors rezonansinis įvykis, kuriuo labai susidomėdavo visuomenė, kuris galėdavo sukelti demonstracijų ir įtampos, KGB imdavosi trolių darbo. Jie savo agentams duodavo iš anksto parašytus laiškus ir nurodydavo jiems, kiek tų laiškų ir kokiais adresais išsiųsti. Redakcijos, partijos ir vykdomųjų komitetų vadovai gaudavo šūsnis laiškų, prašančių nedelsiant įvesti tvarką, imtis aktyvių veiksmų. Jie išgirsdavo „liaudies“ (trolių) balsą.

Trolių paslaugomis kartais pasinaudoja privatus verslas. Galima spaudoje rasti skelbimų, kad teikiamos trolių paslaugos. Per trumpą laiką galima paskleisti tūkstančius komentarų vienu ar kitu klausimu. Verslininkai trolių pagalba siekia įvairių tikslų: sukompromituoti konkurentą ar jo gaminamą produktą, teikiamas paslaugas, iškelti į aukštumas savo produktą ir t. t.

Trolių paslaugomis pradeda domėtis demokratinių šalių valdžios. Jos mato ir kartais pajaučia savo kailiu, koks tai yra efektyvus ir galingas ginklas rinkimų ar konkurencinėje kovoje. Šiuo ginklu galima manipuliuoti ir žaisti visuomenės nuomone, galima ja kvailinti, galima jai pripasakoti nebūtų dalykų ir tokiu būdu ją valdyti.

Troliai šiais laikais yra ne tik efektyvus įrankis kovai su priešais, bet ir gali tapti itin pavojingu ginklu valdžios rankose.

Alfa.lt

Dalintis