2024/03/02

Šnipo Elgesys: Kai Jus Bando Įvilioti į Spąstus

Kai visokių nesąmoningų pasiūlymų pateikia artimas draugas, kartais tik nusijuoki ir viską pamiršti, o kartais – susigundai. Kai nepadorių pasiūlymų sulauki iš mažai pažįstamo asmens, dažniausiai išsigąsti ir stengiesi nuo jo laikytis atokiau. Kai amoralių ar neteisėtų pasiūlymų gauni iš bendradarbio, pasitaiko, kad nepuoli jų iš karto atmesti, pagalvoji, o kartais netgi sutinki. Žmonės yra naivūs ir patiklūs. Juos lengva įvilioti į šnipų spąstus.

Straipsnyje pakalbėsiu apie pavojingą šnipo elgesį, kuriuo jis siekia į spąstus įtraukti savo bendradarbius. Jo uždavinys – suvilioti ir įkalbėti jus padaryti amoralių ar neteisėtų veiksmų. Žodžiu, padaryti taip, kad jūs patys save sukompromituotumėte.

Pradžioje paminėsiu kelias sąlygas, kad geriau vienas kitą suprastumėme.

Jūsų bendradarbis turi būti tik jūsų bendradarbis, bet ne artimas draugas. Straipsnyje kalbėsiu ne apie jūsų artimą draugą, kuriuo jūs pasitikite, neturite nuo jo paslapčių ir kartais su juo linksmai leidžiate laiką. Kalbėsiu apie bendradarbį, kurį pažįstate, bet mažai apie jį žinote ne todėl, kad jums trūksta proto ir žinių, o todėl, kad jums nebuvo poreikio ir noro apie jį ką nors daugiau žinoti. Kalbėsiu apie bendradarbį, su kuriuo jūs niekada iki šiol neleidote laisvo laiko kartu, atskirai nuo kitų bendradarbių.

Taigi štai tokia, iš tiesų galinti jums pasitaikyti, situacija.

Įprastinė darbo diena biure. Žmonės vaikštinėja biuro koridoriais, kopijuoja dokumentus, šnekasi, rašo, posėdžiauja. Prie jūsų prieina bendradarbis ir pasiūlo jums kartu savaitgalį važiuoti į žvejybą. Jis kviečia tik jus. Bendradarbis pasakoja įdomias istorijas apie žvejybą, giria ežerą, kuriame labai gerai kimbančios didelės žuvys, mini, kad ant ežero kranto jo draugas turi puikią pirtelę, kurioje galima bus apsistoti. Dieną ir vakarą žvejos, vakare pirtelėje pasimaudys, o iš ryto vėl į žvejybą. Puikumėlis. Bendradarbis jūsų nepalieka ramybėje. Kiekvieną dieną pasakoja istoriją ir teiraujasi, ar jau apsisprendėte.

Jūs susigundote, nes esate žvejys ir norite pailsėti gamtoje. Jūs sutinkate kartu su juo važiuoti. Šiame etape jūsų bendradarbio elgesys neturėtų sukelti jums įtarimų. Tai gali būti paprastas pasiūlymas. Jam netikėtai šovė galvon mintis, kad reikėtų jus pakviesti, ir jis jus pakvietė. Tačiau visada pagalvokite, dėl kokios priežasties jis jus pakvietė? Jeigu bendradarbis iki šios dienos niekada jūsų nekvietė kartu pažvejoti, tai dėl ko dabar pakvietė? Klausimas normalus ir reikalaujantis atsakymo. Jis turėtų pažadinti jūsų budrumą. Tačiau jis neturėtų nulemti jūsų sprendimo.

Ateina savaitgalis. Jūs išvažiuojate žvejoti. Puiki diena. Plaukiojate valtele po ežerėlį. Mėgaujatės gamta, linksmumą sustiprinate „velnio lašais“. Viskas puiku.

Bendradarbis pasiūlo jums vakare, kai sutems, užmesti tinklus. Jis juos turi. Bendradarbis įtikinės jus, kad nieko neatsitiks, kad niekas nesužinos, kad inspektoriai niekada netikrina šio ežero, ir kad visi aplink ežerą gyvenantys žmonės žuvis visada gaudo tinklais.

Šis bendradarbio pasiūlymas, t.y. pasiūlymas atlikti neteisėtą veiksmą, jums turetų iš karto sukelti įtarimų. Jums, nors ir labai norėtųsi, reikėtų atsisakyti ir nepasiduoti bendradarbio vilionėms. Tačiau jūs jau stipriai palinksmėjęs ir atsipalaidavęs, todėl sutinkate su bendradarbio pasiūlymu ir tyliai, palei aukštų nendrių kraštą, užmetate ilgą tinklą.

Tinklas užmestas, tačiau vakaras dar nesibaigė. Jūsų bendradarbis siūlo pasikaitinti pirtelėje, o kad būtų smagiau, pasikviesti merginų. Jis žino kelias, kurios gyvena šalia ir jos, jei bus namuose, tikrai atvažiuos. Bendradarbis patikins, kad jos patikimos ir labai „fainos“.

Jūs sutinkate ir smagiai visi kartu praleidžiate naktį.

Anksti ryte išplaukiate kartu su bendradarbiu traukti tinklų. Traukiate, džiaugiatės laimikiu, atplaukiate į krantą, o čia jūsų jau laukia gamtos inspektoriai arba inspektorių uniformas vilkintys asmenys. Jie prisistato, parodo pažymėjimą ir pradeda pildyti protokolą. Jums gresia tūkstantinė bauda bei jūsų asmens reputacijos sugadinimas. (Tikiuosi, nereikia aiškinti, kad inspektoriai yra arba netikri, arba papirkti, ir jie puikiai žino kaip reikia elgtis.)

Bandote kalbėtis, siūlote įvairius problemos sprendimo variantus. Be šansų. Galų gale po kelių valandų didelės įtampos jūsų bendradarbio pastangų dėka atvažiavo jo pažįstamas, kuris galįs išspręsti jūsų netikėtai kilusią problemą. Tačiau…

Paslauga už paslaugą. Jis už problemos išsprendimą prašo jūsų teikti informaciją apie įmonę, jos vadovybę, įmonės ir vadovų silpnąsias ir pažeidžiamas vietas. Jis jus verbuoja. Jūs neturite pasirinkimo. Drąsiausi ir ryžtingiausi gali būti greitai „nusodinti“ ir sutramdyti naktinių linksmybių su damomis nuotraukų ir filmuotos medžiagos gausos.

Kokia galėtų būti šios istorijos pamoka? Smagiai praleisti laiką su menkai pažįstamu bendradarbiu – nieko baisaus. Tačiau jeigu jaučiate, kad jus vilioja imtis amoralių ar neteisėtų veiksmų – iš karto atsisakykite tokių pasiūlymų. Taip bus ramiau.

www.alfa.lt

Dalintis