2024/03/02

Rimti pokyčiai šnipų pasaulyje. Kokia specialybė taps svarbiausia?

Žurnalistai šį procesą vadina moksliukų kerštu. Holivudo išgražintiems ginkluotiems FTB agentams bei besislapstantiems CŽV darbuotojams vis daugiau ir dažniau tenka dalintis savo šlove, biudžetu bei dėmesiu su ramiais, savo ofiso nepaliekančiais intelektualiais analitikais.

Dėl vis augančių bei tobulėjančių teroristinių, kibernetinių atakų bei kitų modernių iššūkių saugumo agentūros  privalo keisti savo organizacinę struktūrą. Dabartinis tikslas – rasti tinkantį balansą tarp pavojingose situacijose dirbančių agentų bei analitikų, kurie nuolat analizuoja gaunamą informaciją, tiria perimtus pokalbius bei vertina viešumoje sklandančias naujienas.

FTB su šiuo balanso poreikiu kovoja jau daugiau nei 10 metų. Tradicinė baudžiamojo persekiojimo organizacija jau nuo 2001 metų teroristinių atakų siekia save reformuoti, mat prie bendro įsipareigojimo tirti padarytus nusikaltimus šiais laikais jie privalo laiku identifikuoti ir neutralizuoti  galimas atakas. 2015 metų FTB savo ataskaitoje nors ir giriasi kruopščiu darbu bei tobulėjimu vis tik pripažįsta, kad jų analitinė pusė yra gana silpna. Tiesa, nors FTB analitikų svarbą mini jau dešimt metų, organizacija iki šiol neturi analizei specializuotų darbuotojų. Ji taip pat stokoja investicinių, apmokymų bei lavinimo programų skirtų tokių specialistų paruošimui.

Tuo tarpu CŽV, kur analitikai per visą organizacijos gyvavimą atliko centrines funkcijas, siekia analitikus bei agentus suvienyti. John O. Brennan, šiuometinis CŽV direktorius, pranešė, kad organizacijos analitikai bei agentai bus sujungti į dešimt operacinių centrų, siekiant perimti Kontrterorizmo centro agentūros naudojamą  modelį. Tikimasi, kad tokie pokyčiai padidins analitikų įtaką. Tokius saugumo agentūrų pokyčius pastebėjo ir pop kultūra, ką parodo tokie holivudiniai filmai kaip „Zero Dark Thirty“ pasakojantys apie CŽV analitikų svarbą siekiant sučiupti Osama bin Laden.

Beveik neabejotina, kad agentūrų nesugebėjimas numatyti bei sustabdyti rugsėjo 11 atakas padarė didelę įtaką bei motyvavo organizacijas pokyčiams. Negana to, JAV vyriausybė įkūrė naują instituciją, veikiančią atskirai nuo CŽV  – Nacionalinį Kontrterorizmo Centrą. Šis centras įdarbina tik analitikus, o jų surinkta bei ištirta informacija sulyginama su kitų saugumo agentūrų įžvalgom bei persiunčiama atitinkamoms institucijoms.

Kitas faktorius prišaukęs šiuos pokyčius – šiuolaikinė informacijos gausa. Išmaniųjų telefonų bei interneto era kartu atnešė protu sunkiai suvokiamą duomenų kiekį. Kaip Edward J. Snowden paviešinti slapti NSA dokumentai parodė JAV saugumo institucijos šiems duomenims skiria itin didelį dėmesį. Nors NSA veikla visad buvo susijusi suo duomenų analize, kitos organicazijos pajuto poreikį turėti savo specialistus, kurie padėtų rinkti bei orientuotis informacijos gausoje bei neatsilikti nuo modernaus pasaulio. Buvęs CŽV direktorius John E. McLaughlin teigė, kad šiais laikais pagrindinė priežastis atsakinga už organizacijos nesėkmes yra negebėjimas tiksliai pastebėti svarbią informaciją milžiniškame duomenų sraute.  Nors analitikai visada buvo svarbūs CŽV darbuotojai,  jie buvo atskirti nuo kitų institucijos funkcijų. Dabartiniai organizacijos veteranai skeptiškai žiūri į šiuos pokyčius, tačiau direktorius teigia, kad visa tai tik laiko klausimas.

Po rugsėjo 11 atakos CŽV paskolino daugiau nei 40 savo analitikų Federaliniam tyrimų biurui, siekiant paspartinti biuro reformas. Ataskaitos vykdytos prieš minėtasias atakas pažymi prastą FTB analtikų paruošimą. 66% tuometinių analtikų buvo nekvalifikuoti, sekretorės dažnai buvo paaukštinamos į analitikų pozicijas, o tarp šios pocizijos atsakomybių buvo ir šiukšlių išnešimai. Tuometinis darbas buvo vertinamas sėkmingų kriminalinių bylų skaičiumi, tad nenuostabu, kad tuometiniai specialieji agentai visiškai nevertino dirbančių analitikų. Šiuolaikiniai pokyčiai panašu, kad sparčiai keičia šias nuostatas. Tiesa pokyčiai ateina palaipsniui, dar ir šiais laikais dažnai „gatvės agentai“ stebisi kodėl kai kurie analitikai gauna didesnį atlyginimą nei jie. Philip Mudd, buvęs CŽV analitikas, kuris perėjo į FTB kontrterorizmo poziciją teigė, kad darbo kultūros skirtumai tarp agentūrų yra milžiniški. FTB agentai dažnai sumenkina analitikų darbą, nors analitikų svarba tampa vis labiau ir labiau ryški.

FTB direktorius Comey teigė, kad anksčiau taikytas priverstinis bendradarbiavimas tarp analitikų bei agentų prišaukė daugiau problemų nei naudos. Šią problemą institucija šiuo metu bando išspręsti demokratiškiau – analitikai bei agentai pradėjo bendrus mokymus FTB Akademijoje.

Tiesa, ekspertai pažymi ir tokių pokyčių pavojus. Amy Zegart, Stanford mokslininkas specializuojantis žvalgybos srityje teigia, kad šiuolaikiniai analitikai vis labiau linkę dėmesį skirti kasdienėm funkcijom ir pamiršta galimus ateities pavojus. Jis teigia, kad CŽV analitikai tapę pernelyg „taktiški“, daugiau dėmesio skiria dronų misijoms, nei informacijos analizei. Zegart piktinas teigiant, kad jei analitikai ir toliau kreips daugiau dėmesio kasdieniams trumpalaikiams reikalavimams, JAV vyriausybėje neliks darbuotojų žvelgiančių į ilgalaikias ateities pasėkmes.

 

Dalintis