2024/10/03

Kai Etikos Komisija Pradeda Tirti Korupcinius Nusikaltimus…

Kai šalyje Vyriausioji tarnybinės etikos komisija pradeda tirti korupcinius nusikaltimus, tai  drąsiai galima teigti, kad tą šalį valdo korupcininkai.

Rasa Kazėnienė atskleidė galimą korupciją Kauno tardymo izoliatoriuje. Ji pasakojo apie konkrečių asmenų konkrečias galimai nusikalstamas veikas. Ji savo žodžius parėmė dokumentais. Ji padarė viską ką galėjo, kad būtų nutraukti izoliatoriuje daromi, jos įsitikinimu, nusikaltimai.

Kokia valdžios reakcija?

STT atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą.

Teisingumo ministerija pradėjo tarnybinį tyrimą dėl Mikėnaitės ir Kviatkausko galimų finansinių ir tarnybinių pažeidimų ir nušalino juos nuo pareigų.

Teisingumo ministerija paprašė Viešųjų pirkimų tarnybos įvertinti atliktus viešuosius pirkimus įstaigoje.

Teisingumo ministerija paprašė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įvertinti galimus kitus korupcinius veiksmus.

Kada yra pradedamas ikiteisminis tyrimas?

Baudžiamojo proceso kodekso 166 straipsnyje yra nurodyti du atvejai: a) gavus skundą, pareiškimą ar pranešimą apie nusikalstamą veiką; b) prokurorui ar ikiteisminio tyrimo pareigūnui patiems nustačius nusikalstamos veikos požymius.

Rasa Kazėnienė įstatyme nustatyta tvarka pranešė STT apie galimai daromus nusikaltimus jos įstaigoje. Tačiau STT, susipažinusi su jos pranešimo turiniu, atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą. STT pranešime neįžvelgė nusikalstamos veikos požymių.

Tokia STT pareigūnų išvada yra labai nepalanki R.Kazėnienei. Išvada mums sako, kad R.Kazėnienė pasikarščiavo, kad ten nėra korupcinių ir kitų nusikaltimų, o galbūt yra drausminiai nusižengimai, įstaigos vidaus taisyklių pažeidimai.

Labiausiai man šioje istorijoje patinka tai, kad galimus korupcinius veiksmus tirs ne STT, o Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Čia yra pasiektas aukščiausias kovos su korupcija lygis. J

Aš asmeniškai nežinau dėl kokių priežasčių STT atsisakė tirti pranešimą apie galimas korupcijas šioje įstaigoje? Tačiau tikrai žinau, kad jeigu pagal pranešime nurodytus faktus, o jų tikrai užtenka, STT būtų pradėjusi ikiteisminį tyrimą, tai ji iš kart būtų ėmusi daryti baudžiamojo proceso veiksmus, kurie padėtų jiems laiku užfiksuoti ir uždokumentuoti nusikaltimo įrodymus. Tam ir yra sugalvotos ypatingos informacijos rinkimo ir fiksavimo priemonės. Tačiau STT atsisakė jomis pasinaudoti.

Dabar kol Vyriausioji tarnybinės etikos komisija svarstys klausimus, susijusius su galimais korupciniais nusikaltimais, asmenys, susiję su šiais nusikaltimais, suspės paslėpti visus nusikaltimo įrodymus, įkalbėti darbuotojus ir kitus žmones liudyti jų naudai, pakeisti kai kurių dokumentų turinį, sukurti savo poziciją dėl kiekvieno kaltinimo ir jai paremti surinkti reikalingus duomenis. Dabar jie turi pakankamai laiko apsiginti ir viską nuslėpti.

Man labai keista yra ir tai, kad, greičiausiai, Rasa Kazėnienė ne iš karto kreipėsi į žurnalistus, o pirma kreipėsi į savo aukštesnius vadovus bei teisėsaugos struktūras. Tai kodėl kai dar visuomenė ir jos įstaigos vadovai niekas nežinojo apie jos pranešimą apie galimus nusikaltimus, STT nesiėmė aktyvaus tyrimo tam, kad laiku suspėtų išimti dokumentus ir apklausti su įvykiais, susijusius žmones. Kodėl? Kodėl? Kodėl?

Taigi Rasa Kazėnienė, atskleidusi galimus nusikaltimus savo įstaigoje, jau pačioje pradžioje patyrė pralaimėjimą. Norisi tikėti, kad gal vis dėlto STT pradės ikiteisminį tyrimą ir tokiu būdu apsaugos žmogų, kuris sąžiningai pranešė apie betvarkę įstaigoje. Norisi tuo tikėti, bet…

Jei kalbėti atvirai, tai man yra labai keistas ir nesuprantamas STT sprendimas, nes kaip rodo STT veiklos istorija, ji ne vieną ir ne du kartus pradėdavo ikiteisminius tyrimus neturint pagrįstos informacijos apie galimus nusikaltimus.

Dalintis