2022/07/01

Būtina Diskusija, o ne Reikalavimas

cartoon business man with a red Question mark

cartoon business man with a red Question mark

Kaip jūs galvojate ar konsultantų ir teisininkų kontoros artimos „imperatorienei“ jau pasirašė kelių milijonų vertės sutartis su Aplinkos ministerija dėl urėdijų reformų?

Girdėjau, kad geležinkeliuose jie jau dirba pilnu tempu. Pažįstamo profesoriaus įmonė bandė dalyvauti konkurse, tai jiems buvo iš anksto pasakyta: „Net nebandykit, tik laiką prarasit.“

Aš neesu nusiteikęs prieš reformas. Atvirkščiai, jei įmonėje yra daug problemų ir jos valdymo struktūra yra pasenusi, neatitinka šioms dienoms ir trukdo jai efektyviai dirbti, tai ji turi būti reformuojama. Tačiau..

Prisiminkite mūsų skirstomųjų tinklų reformatorius ir konsultantus. Ta pati konsultantų bendrovė ERNST, aišku už pinigus, atliko tyrimą, nustatė daug trūkumų ir rekomendavo vyriausybei reformuoti Skirstomuosius elektros tinklus ir suskaidyti juos į dvi dalis Vakarų bei Rytų skirstomuosius tinklus. Jie aiškino, kad visi išloš, kad bus konkurencija, kad visas pasaulis taip daro ir taip toliau ir panašiai.

Praėjus keliems metams tie patys konsultantai, aišku už didelius pinigus, atliko tyrimą, nustatė trūkumus ir rekomendavo vyriausybei sujungti dvi skirstomųjų tinklų bendroves į vieną, nes dabar jos neefektyviai dirba, jose klesti korupcija, jos neatitinka šių dienų reikalavimams. Vyriausybė paėmė ir sujungė.

Ir dar tų pačių konsultantų konsultuojama vyriausybė Leo.lt sukūrė, o vėliau ją griovė. Dar vėliau Visagino koncerną įsteigė, o dar po metų Lietuvos energiją padarė. Ir tai dar nėra pabaiga.

Žinau du dalykus labai gerai. Pirmas, monopolijos yra blogis, nepriklausomai kam jos priklauso valstybei ar privačiam kapitalui. Antra, nuolatinės ir nesibaigiančios reformos yra verslas, duodantis itin didelius pelnus konsultantams, teisininkams bei kitiems įtakingiems asmenims.

Dar ir trečią pridėsiu – šūdą malti už labai gerus pinigus visi sugeba. Kaip reikia, taip ir padarys. Kokių reikia argumentų, tokius ir pateiks. Kokia reikalinga visuomenės nuomonė, tokią ir padarys. Jei yra besiblaškančių ir savo nuomonę turinčių Seimo narių, tai juos privers.

Pabaigoje. Atsakykite man į klausimą. Kaip taip gaunasi, kad tie, kurie konsultuoja ne tik didelius pinigus už konsultacijas gauna, bet tampa reformuojamų įmonių vadovais ir perima jų kontrolę?

Dalintis